Baklava

Baklava günümüzde özel günler ve bayramlarda olmak üzere sıkça tüketilen ve tarihi Osmanlı'ya kadar uzanan bir hamur tatlısıdır. Osmanlı da baklava kayıtlarına ilk ulaşılan nokta Fatih zamanındaki Topkapı Sarayı'nın mutfak defterleridir. Osmanlı döneminde baklava adını bütün dünyaya duyurmuş bir tatlı haline gelmiştir. Osmanlı döneminde Ramazan ayının 15. gününde sarayın mutfağı tarafından baklavalar  hazırlanır ve her 10 yeniçeriye bir tepsi olmak üzere dağıtılırdı. Bunun adına ise Baklava Alayı denmekteydi.

Baklava diğer tatlılara göre oldukça ustalık gerektiren bir tatlıdır. Baklava ince açılan hamurların arasına ceviz, fındık, antep fıstığı gibi malzemeler koyularak yapılmaktadır. Açılan hamurun ince olması ve şerbet kıvamının tam olması gerekmektedir. Baklavayı iyi yapan malzemelerden birisi de tereyağdır. Tereyağ ile yapılan baklavanın tadı oldukça damakta kalıcı ve tatmin edici olmaktadır. Baklava'nın sayısız sırrı bulunmaktadır. İyi bir baklava iyi bir buğday ile başlar yolculuğuna, ustaların el emeği ile olgunlaşır ve soframıza gelir.

Damaklarda unutulmaz tat bırakan Baklava'nın vatanı ise Gaziantep'tir. Ustadan çırağa öğretilen teknikler sayesinde baklava bu yöre de gelenekselleşmiştir. Gaziantep'te yapılan baklava ince hamur ile açılır ve kırk kat hamurun arasına hakiki antep fıstığı konularak yapılmaktadır. Orjinal Gaziantep baklavası ilk ısırışta kulağa hoş gelen bir çıtır ses çıkarmaktadır. Bu yörede yapılan baklava bütün ülkeye dağılmaktadır.  

Baklavanın Yararları

Baklava dikkat edilerek yeteri seviyede yenildiğinde oldukça fayda sağlamaktadır. Baklava içinde bulundurduğu karbonhidrat sayesinde insana enerji ve dinçlik vermektedir. İçindeki malzemeler olan ceviz, antep fıstığı gibi malzemeler ise beyin gelişimi ve kas gelişimi açısından yarar sağlamaktadırlar.

Baklava Çeşitleri

Seyidoğlu olarak 1952 günümüze değişmeyen geleneksel lezzetimize sadık kalarak sizler için en iyi baklavaları üretmekteyiz. Baklava Çeşitlerimiz; Fıstıklı Baklava, Cevizli Baklava, Fıstıklı Kuru Baklava, Fıstıklı Midye Baklava, Özel Kare Fıstıklı Baklava ,Havuç Dilim Fıstıklı , Soğuk Baklava ve Fıstıklı Şöbiyet Baklava olmak üzere 8 farklı çeşit baklavamız bulunmaktadır.

Baklava Siparişi Ver

En iyi baklava siparişlerinizi web sitesimizden online olarak verebilirsiniz. Ayrıca siparişlerinizi; 0212 876 69 75 numaralı telefonumuzdan, 0 543 332 58 95 numaralı Whatsapp mesaj hattımızdan verebilirsiniz. Gel al hizmetimizden yararlanmak için size en yakın şubemize bekliyoruz.